Rodzicu, czytaj dziecku.
„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.” (Jim Trelease)
Chyba każdy rodzic słyszał o społecznej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom", jak również zetknął się z zachętą, aby czytać dziecku 20 minut każdego dnia. Korzyści z czytania jest bardzo wiele i to już od najwcześniejszych etapów życia dziecka. Czytanie to nie tylko przyjemność i możliwość budowania bliskiej relacji z maluchami, ale także nauka i podstawowy element wpływający na ich dalszy rozwój. Zadaniem dorosłych jest wzbudzenie ciekawości świata u dziecka, kształtowanie wyobraźni, umiejętności słuchania, skupienia się, kojarzenia faktów czyli rozwijanie cech, które w przyszłości będą niezbędne w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy oraz przy podejmowaniu różnych zadań życiowych. Niektórzy specjaliści zalecają, by zacząć czytać dziecku już w okresie ciąży, bowiem zmysł słuchu rozwija się u dziecka w życiu prenatalnym. Już w III trymestrze ciąży maluch zaczyna słyszeć. Dziecko rozpoznaje już głosy swoich najbliższych, jest w stanie wyczuć ich emocje. Dzięki czytaniu w okresie ciąży już od momentu przyjścia na świat maluch jest przygotowany, by słuchać, a w miarę rozwoju rozumieć kierowane do niego komunikaty. Osłuchanie z prawidłową wymową jest z kolei kluczowym elementem w nauce mówienia. W rozwoju dziecka ważnym elementem jest komunikacja, a jednym z jego czynników jest czytanie dziecku.
Korzyści z czytania dziecku na różnych etapach jego rozwoju:
0-3 rok życia: Czytanie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, buduje więź między rodzicem a dzieckiem. Ponadto stwarza komfort dziecku, które poprzez wspólnie spędzany w gronie najbliższych czas czuje przynależność do rodziny. Przez czytanie dziecko otrzymuje podstawowe informacje o otaczającym świecie, poznaje nowe słowa, oswaja się z nimi. Wdraża się do mówienia poprzez wsłuchiwanie się w komunikaty rodziców. Czytanie przygotowuje malucha do uczenia podstawowych (kluczowych) umiejętności z zakresu koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci, czy myślenia przyczynowoskutkowego. Porady: W początkowych miesiącach życia dziecka warto czytać mu proste, zwykle krótkie teksty, często mające charakter wierszyków czy rymowanek. Poprzez wielokrotne ich powtarzanie dziecko zaczyna sygnalizować, że rozpoznaje czytany mu tekst. Warto zwrócić uwagę, że nie tylko o słowo tu chodzi, teksty dla dzieci często są pięknie ilustrowane, dlatego należy również pokazywać dziecku zamieszczane w książce ilustracje. W tych początkowych etapach ilustracje nie powinny jednak zawierać zbyt wielu detali, aby nie rozpraszały za bardzo malucha. Najważniejsza jest w tym wszystkim jednak bliskość rodzica: należy pamiętać o przytulaniu i głaskaniu dziecka podczas wspólnego czytania. Daje mu to bowiem poczucie bezpieczeństwa i buduje jego zaufanie do świata.
3-6 rok życia: W tym wieku czytania przede wszystkim rozbudza ciekawość otaczającym światem, pozwala zdobywać wiedzę o sobie samym i otoczeniu. Czytanie rozbudza kompetencje poznawcze dziecka, rozwija kreatywne myślenie oraz wyobraźnię dziecka. Pomaga rozwijać emocjonalny świat dziecka poprzez naukę nazywania i wyrażania emocji. Pokazuje, jak można radzić sobie z nieznanymi dotąd sytuacjami. Nade wszystko jednak lektura jest doskonałym wstępem do rozmowy z dzieckiem na różne tematy, pomaga rodzicom wprowadzić czasem trudne, nieporuszane wcześniej wątki, redukując u malucha poczucie lęku i niepokoju. Porady: Jeśli do tej pory rodzic nie czytał swojemu dziecku, to najwyższy czas zacząć. Maluch coraz więcej rozumie, potrafi wyrażać swoje preferencje - często zdarza się, że będzie on chętnie wracał do niektórych opowieści, będzie prosił o przeczytanie po raz kolejny tej samej bajki. Dziecko staje się coraz bardziej świadome, może więc zadawać coraz więcej pytań na pojawiające się w bajce tematy. Czytanie to doskonały element sprzyjający wychowaniu dziecka, kształtowaniu umiejętności rozróżniania dobra i zła. W książkach często poruszane są wątki, które mogą posłużyć jako przykłady w radzeniu sobie z konkretnymi sytuacjami, z którymi dziecko może spotkać się każdego dnia. Wspólne czytanie może być dla rodziców pomocne w procesie kształtowania właściwych postaw i nawyków malucha.
6-10 rok życia: Jeśli dziecko rozpoczynające naukę w szkole jest przyzwyczajone do wspólnego czytania w domu rodzinnym, widzi czytających rodziców, to łatwiej jest mu się wdrożyć do nauki w szkole. Czytanie na tym etapie jest podstawowym procesem zdobywania i utrwalania wiedzy. Wzbogaca u dziecka zasób słownictwa, może też być pomocne w utrwalaniu reguł pisowni (poprzez opatrzenie się z graficznym obrazem danego słowa). Poprzez wspólne czytanie dziecko może rozwijać swoje zainteresowania, zaspokaja swoją ciekawość. Nadal jest to doskonały element umacniania więzi czy pretekst do podjęcia rozmowy na dany temat. Czytanie pomaga w poznawaniu wewnętrznego świata, w tym świata emocji dziecka, jest przydatne w procesie kształtowania jego osobowości. Porady: Dość często dzieje się tak, że rodzice po tym, jak dziecko poznało już literki i jest w stanie samodzielnie czytać proste teksty, zaniechują wspólnego czytania. Jest to prawdopodobnie podyktowane chęcią usamodzielnienia dziecka w tej aktywności. Jednak nie tędy droga. Teksty, na których dzieci uczą się czytać, są zazwyczaj mało dla nich atrakcyjne, nie ma tam miejsca na wyobraźnię i kreatywność. Nauka czytania to dla dzieci długi i często bardzo trudny okres. Poprzez wspólne czytanie zapraszamy dziecko do nowych, fascynujących światów, doskonaląc u niego przy tym umiejętność skupienia uwagi oraz pamięć słuchową. Na tym etapie warto czasem dzielić tekst na krótsze i prostsze części, które będzie czytało dziecko i dłuższe partie, czytane przez rodzica. Warto też pozwalać czasem dziecku, aby to ono samo wybrało książkę, której chce wysychać.
Wiek nastoletni: Dla niektórych czytanie wspólnie z nastoletnim dzieckiem może wydawać się dziwne. Są jednak domy, w których rodzinne czytanie kontynuuje się pomimo coraz starszego wieku dziecka. Nastolatkowe często, choć pewnie większość się do tego nie przyzna, z sentymentem wracają do czasu dzieciństwa, gdy wspólnie z rodzicem czytali ulubione bajki. Nawet jeśli taki pomysł nas nie przekonuje, warto jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, że w domu, w którym rodzic czyta, dziecko/nastolatek dużo chętniej sięgnie po książkę. Ważny jest też łatwy i szybki dostęp do książki, dlatego w każdym domu powinna być tworzona przez rodziców biblioteczka z ciekawymi i sprawdzonymi pozycjami dla dzieci/ młodzieży, po które potomek może w każdej chwili sięgnąć. Czasem warto najpierw obejrzeć adaptację filmową danego dzieła wspólnie z nastolatkiem, co być może przekona go do sięgnięcia po oryginalną wersję książkową. Pamiętajmy, że w każdym wieku czytanie ma być dla dziecka nie karą czy przykrym obowiązkiem, ale czasem relaksu i przyjemności.
Opracowała: Alicja Świątek
MAMO, TATO BAW SIĘ ZE MNĄ, CZYLI ZABAWY I ĆWICZENIA DLA DUŻYCH I MAŁYCH ROZWIJAJĄCYCH SPRAWNOŚĆ MANUALNĄ
Kiedy dziecko oświadcza nam, że się nudzi najczęściej zbywamy je stwierdzeniem: „to pobaw się”. Często jednak bywa i tak, że wprawia nas w zakłopotanie, bo tak naprawdę nie mamy pomysłu na to, co mu zaoferować.
Poniżej przedstawione propozycje zabaw doskonale nadają się na różne okazje zarówno dla dzieci, jak dla nas dorosłych i pozwolą nam na aktywne, a zarazem twórcze spędzenie czasu z dzieckiem, a nie obok niego, na oderwanie się, chociaż na chwilę od codziennych zajęć. Celem proponowanych przeze mnie zabaw i ćwiczeń jest oczywiście poprawienie sprawności manualnej dziecka tak, aby mogło sobie poradzić z codziennymi czynnościami wymagającymi wykonywania drobnych i precyzyjnych ruchów ręki, a do tego przyczynia się w dużym stopniu wykonywanie przez dziecko różnorodnych czynności manipulacyjnych, konstrukcyjnych oraz prac plastycznych. Zabawy tego typu powinny poprzedzać naukę pisania, ponieważ wpływają znacznie na poprawę sprawności dziecka i zapewniają mu tym samym lepszy start w szkole. A co mogą dać nam dorosłym? Również, bardzo wiele, w dobie komputerów i telefonii komórkowej pozwolą nam chociażby na biegłe pisanie na klawiaturze komputera, czy robiących zawrotną karierę SMS-ów.
MALOWANIE - rozluźnianie napięcia mięśniowego rąk
- Wypełnianie kolorem całej powierzchni papieru
- malowanie całej powierzchni arkusza formatu A4, dużym pędzlem ruchami poziomymi i pionowymi
- malowanie arkusza w kolorowe pasy i późniejsze wykorzystanie go jako tła do dalszych prac
- malowanie na gazecie, szarym papierze, tapecie ułożonym w pozycji poziomej i pionowej
- Malowanie form kolistych
- malowanie kolorowych kół, balonów, baniek mydlanych, plam (utrwalanie prawidłowego kierunku ruchu)
- Malowanie form falistych
- malowanie prostych wzorów w formie szlaczków grubym pędzlem na pasach szarego papieru (sinusoidy, łańcuchy literopodobne)
- Malowanie dużych konturowych rysunków
- wykonywanie prostych, okrężnych, falistych linii zamalowujących wyznaczone płaszczyzny
- Malowanie „mokre na mokrym”, przy pomocy gąbki, zwiniętej w kłębek waty, gazy itp. i późniejsze uzupełnianie powstałych plam konturem wykonanym pisakiem, tuszem, cienkim pędzelkiem
- malowanie na podkładzie z kaszy mannej, piasku, ryżu
- Malowanie patykiem na zamalowanej świeżą farbą klejową powierzchni papieru
- Malowanie pędzlem na różnych formatach na temat dowolny i określony
USPRAWNIANIE KOŃCÓW PALCÓW
- Stukanie czubkami palców:
- naśladowanie kropel padającego deszczu
- naśladowanie gry na różnych instrumentach
- naśladowanie czynności pisania na maszynie
- naśladowanie ruchu kroczącego owada
- stukanie wszystkimi palcami jednocześnie
- stukanie wybranymi palcami
- zabawy paluszkowe typu: „idzie rak”, „szła raz myszka”, itp.
- Malowanie suchym palcem na mokrym podkładzie z farbą klejową
- Rysowanie palcem na piasku, w kuwecie wypełnionej kaszą, mąką, solą itp.
- Malowanie 10 palcami
- Stemplowanie paluszkami
- Malowanie pęczkiem waty, gazy
- Modelowanie w glinie, plastelinie, masie solnej
- ugniatanie gliny, plasteliny, masy solnej
- toczenie wałeczków, kulek
- formowanie ornamentów i wzorów z cienkich wałeczków i kulek
- lepienie różnych form i łączenie ich w całość
- łączenie wytworów z gliny, plasteliny z innymi materiałami
- kompozycje cięte nożem, dłutkiem w gipsie
- Zgniatanie, zginanie i składanie papieru oraz drutu
- ormowanie kul z gazety, bibuły, papieru
- składanie papieru-sztuka ORIGAMI- formy płaskie i przestrzenne
- wyginanie, formowanie przedmiotów, postaci, rzeczy z kolorowego miękkiego drutu(litery, cyfry)
- Wydzieranie
- darcie starych gazet, papierów, folii w dowolny sposób na kawałki różnej wielkości
- wydzieranie z wykorzystaniem chwytu pensetkowego - naklejanie uzyskanych kawałków na papier
- wypełnianie zarysu kompozycji gotowymi ścinkami
- wydzieranie wzdłuż zaznaczonych konturów
- wydzieranie wcześniej zaplanowanego kształtu - tworzenie kompozycji
- tworzenie mozaiki z elementów wyrywanych z papieru z gotowymi nacięciami
- kompozycja z wydzieranych pasków papieru
- Wycinanie
- dowolne cięcie papieru, gazet, tkanin o różnej grubości w dowolny sposób
- nacinanie frędzli, wycinanie ząbków itp.
- wycinanie wzdłuż zaznaczonych linii prostych, łamanych, łuków, okręgów
- wycinanie papierowych witraży
- komponowanie obrazków z wyciętych pasków papieru
- wycinanka ze szmatek
- stemplowanie
- gotowymi stemplami
- stemplowanie palcami lub całą dłonią
- stemplowanie stemplami wykonanymi samodzielnie z różnych materiałów ( ziemniak)
- Układanie wzorów
- rysowanie nitką
- układanie wzorów z wykorzystaniem elementów mozaiki
- układanie lub wypełnianie narysowanego konturu z kamyków, kapsli, guzików, nasion fasoli itp.
- układanie wzorów i obrazków na podkładzie z plasteliny, gliny, masy solnej z wykorzystaniem: makaronu, sznurka, kolorowych nitek, guzików itp.
- komponowanie obrazków ze sznurka i kolorowych nitek
- układanie obrazków ze słomek, patyczków, kolorowych kredek itp.
- przekładanie drobnych przedmiotów z jednego pojemnika do drugiego
- Nawlekanie
- układanie piramidek
- nawlekanie dużych korali na drut, pociętych słomek, rurek, makaronu, guzików
- nawlekanie drobnych koralików, owoców jarzębiny za pomocą igły i nici
- sznurowanie butów
- zapinanie guzików
- Haftowanie i wyszywanie
- zwijanie, nawijani sznurków, włóczki, nici na ołówek, kłębek, patyk
- owijanie tekturowych kółek (różnej wielkości0 kolorową włóczką, sznurkiem, paskami bibuły
- owijanie grubym sznurkiem butelek różnej wielkości-wazoniki
- wykonywanie kolorowych pomponików
- przewlekanie kolorowych nici, sznurków, wstążeczek itp. Przez dziurki wykonane dziurkaczem na krawędziach tekturowych postaci, zwierząt
- przyszywanie guzików sznurowanie butów
- haftowanie wzorów narysowanych na papierze lub materiale
- zawiązywanie supełków i kokardek
- robótki na szydełku i na drutach
- łączenie dwóch kawałków materiału
ĆWICZENIA GRAFICZNE
- 1. Kreślenie form kolistych
- a) kreślenie kół dowolnej wielkości miękką kredką lub pastelą w różnych kolorach
- b) zestawianie form kolistych w różny sposób (tworzenie z nich kształtów zwierząt, roślin, itp.)
- Rysowanie kolorowych kół i spirali jedne na drugich
- rysowanie form kolistych jednocześnie obiema rękami
- rysowanie nitką
- 2.Malowanie kredkami wnętrza konturów
- kolorowanie kredkami wnętrza konturów różnej wielkości według własnego pomysłu
- kolorowanie konturów według podanego wzoru
- c) kolorowanie obrazków w książeczkach
- d) wklejanie obrazków we wcześniej narysowany kontur 3. Kopiowanie rysunków
- przerysowywanie rysunków konturowych przez kalkę techniczną
- przerysowywanie rysunku na matowym szkle
- pogrubianie konturów narysowanych delikatna linią
- Kreślenie kształtów graficznych za pomocą kreski łączącej wyznaczone punkty
- Obrysowywanie konturów z plastyku, drewna, kartonu oraz szablonów literowych-
- tworzenie z nich własnych kompozycji
- obrysowywanie dłoni, stóp, całej sylwetki na małych i dużych arkuszach
- Rysowanie szlaczków i wzorów z elementów literopodobnych (w powietrzu, na podłodze,
- na plecach kolegi itp.)
- a) rysowanie (palcem, patykiem, kredką, flamastrem) ruchem ciągłym od 3-5 jednakowych elementów
- rysowanie kolorowych szlaczków według wzoru lub własnego pomysłu
- ozdabianie szlaczkami i wzorami dywaników, szaliczków, chusteczek, itp.
ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE RUCHY OBU RĄK
- Rysowanie lub malowanie dwoma rękoma jednocześnie np. od środka kartki na zewnątrz, od zewnętrznych krawędzi do środka
- Rysowanie szyn, śladów kół samochodu, rozchodzących się dróg rowerzystów
- Schodzenie dwoma pionkami jednocześnie po szczeblach drabiny
- „Sadzenie kartofelków” dwoma rękoma jednocześnie
- Gra na bębenku lub tamburynie jednocześnie dwoma pałeczkami
- Zbieranie kamyków, guzików, kapsli ułożonych w dwóch rzędach po prawej i po lewej
- stronie dziecka
- Kreślenie wzorów w powietrzu, na podłodze dwoma rękoma jednocześnie
- Łapanie piłki, woreczka, balonika dwoma rękoma jednocześnie i na zmianę raz jedną ręką,
- raz drugą
- Odbijanie piłki o podłogę lub ścianę oburącz lub na zmianę raz jedną ręką, raz drugą
- Rzuty gazetową kulą przed siebie, za siebie do góry (chwyty i podrzuty oburącz i jednorącz)
- Kreślenie liter różnej wielkości-wodzenie rękoma po wzorze
PONADTO:
- 1.Malowanie na gazecie
- Rysowanie kreda na dywanie, asfalcie, szarym papierze
- Wysypywanie obrazków z piasku, kaszki itp.
- Tworzenie kompozycji ze sznurka i kolorowych nici
- Układanie mozaiki, wzorów z patyczków, guzików, kredek, kamyczków
- Rysowanie świecą
- Montowanie z klocków lub gotowych elementów według własnego pomysłu lub wzoru
- Majsterkowanie z różnego rodzaju tworzywa (w tym z tworzywa przyrodniczego
- Rysowanie węglem, pisakiem, pastelą itp.
- Układanie puzzli
- Rysowane wierszyki